Fond kultury a umění

Přispívá především regionálním zájmovým sdružením a organizacím při realizaci různorodých kulturních aktivit, například pěveckým sborům a hudebním souborům. Podporuje výstavnictví v oblasti umělecké tvorby a vytváření trvalých kulturních hodnot. V předchozích letech přispěl na rekonstrukci a vybavení interiéru historicky významných budov.

person

Ing. Zbyněk Štiller

Správce fondu

Vybrané projekty fondu kultury a umění

Renovace Hejnické madony

Renovace Hejnické madony

Neobyčejné štěstí měla jedinečná mozaika s motivem Hejnické madony ukradená před lety z libereckého hřbitova. Unikla zkáze a po důkladné restauraci za podpory Nadace Preciosa se stala exponátem libereckého Severočeského muzea. Mozaika sestává odhadem z více než tisíce drobných dílku, z nichž více než stovka byla vyměněna během její restaurace. V budoucnu bude možné mikromozaiku s Hejnickou madonkou obdivovat v nově vzniklé expozici uměleckých řemesel.

Trienále skla a bižuterie

Mezinárodní trienále skla a bižuterie se zaměruje na prezentaci toho nejlepšího, co se ve skle, bižuterii a šperku objevilo v uplynulých třech letech, a to nejen na českém trhu, ale též v oblasti umění a školství. Nadace Preciosa je jedním z partnerů akce a dlouhodobě podporuje Muzeum skla a bižuterie v jeho snaze o mezinárodní propagaci sklářského řemesla.

Trienále skla a bižuterie
Pavilon slonů v liberecké ZOO

Pavilon slonů v liberecké ZOO

ZOO Liberec byla první zoologickou zahradou v České republice. První zvíře, které zde mohli lidé obdivovat a bylo v té době velkým lákadlem, byl slon. Dnes jsou v liberecké ZOO k vidění dvě slonice – Rání a Balu. Nadace Preciosa podporuje přestavbu slonince v moderní pavilon. Za dobu vzájemné spolupráce pomohla Nadace liberecké ZOO částkou 2 000 000 Kč. Na podporu slonů Nadace také vyhlásila veřejnou sbírku Křišťálové tvoření pomáhá a lze na ni u vchodu do ZOO přispět částkou 50 Kč.

Zlatý poklad na zámku Sychrov

Zámek Sychrov láká na znovuotevřený prohlídkový okruh zvaný Zlatý poklad, jehož základ tvoří ojedinělá kolekce 16 plastik a šperků klenotníka Františka Khynla, jehož dílo má vysokou uměleckořemeslnou úroveň klasického směru českého klenotnictví. Celá reinstalace prohlídkového okruhu, který dostal název Zlatý poklad, byla výrazným způsobem podpořena Nadací Preciosa.

Obnova akustiky v divadle F. X. Šaldy

Nadace Preciosa podpořila zpracování akustické studie pro liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Tato historická budova divadla utrpěla po rekonstrukcích provedených v 50. a 80. letech minulého století necitlivým zásahem v oblasti akustiky. Záměrem divadla je nechat zpracovat akustickou studii, která by pomohla zjistit příčiny problémů a navrhla možná řešení zlepšení situace. Bohužel se v tuzemsku nepovedlo nalézt firmu, která by nabídla požadovanou studii v odpovídající kvalitě, proto byla, na základě doporučení odborníků, oslovena renomovaná belgická firma s dlouholetou tradicí Kahle Acoustics.

Charitativní koncert Lucie Bílé

Nadace Preciosa uspořádala charitativní koncert Lucie Bílé v Oblastní Galerii v Liberci. Celý výtěžek ze vstupenek šel na veřejnou sbírku Anděl, konkrétně na pomoc maminkám, které pečují o hendikepované děti samy. Na místě se prodávaly i šperky vlastnoručně vyrobené Lucií Bílou pro tuto akci. Vybralo se celkově neuvěřitelných 250 000 Kč.

Múza Jiskřivá

Tvořilka Barevná

Tvořilka Barevná se vyznačuje tím, že ji vždy dříve slyšíte, než vidíte. Má neustále píseň na rtech, kterou dokáže pozvednout každou mysl a navodit tu správnou tvůrčí náladu. Za jejím hlasem ovšem nezaostává ani její vzhled, neboť Tvořilka miluje vše krásné. Ať už se jedná o výtvarné nebo hudební umění, profesionální divadlo nebo amatérské šperkařství, Tvořilka Barevná je vždy připravena přiložit svou ruku k dílu.

Prohlédnout